Bugun...DİSK, KESK TMMOB ve TTB'den "Savaşa inat, barış hemen şimdi" mitingine katılım çağrısı

Sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, KESK, DİSK, TMOB ve TTB'nin 10 Ekim'de düzenleyeceği "Savaşa inat, barış hemen şimdi" mitingine ilişkin TMMOB Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Toplantıya mitingi düzenleyen 4 örgütün genel ve eşbaşkanlarının yanı sıra, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Alevi Bektaşi Derneğin yöneticileri ile birlikte 20'ye yakın siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. 10 Ekim'de yapılacak olan barış mitinginin amacına ilişkin tek tek söz alan temsilciler mitinge katılım çağrısında bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 01-10-2015 05:05

DİSK, KESK TMMOB ve TTB'den

DİSK, KESK TMMOB ve TTB'den

"Savaşa inat, barış hemen şimdi" mitingine katılım çağrısı

Sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, KESK, DİSK, TMOB ve TTB'nin 10 Ekim'de düzenleyeceği "Savaşa inat, barış hemen şimdi" mitingine ilişkin TMMOB Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Toplantıya mitingi düzenleyen 4 örgütün genel ve eşbaşkanlarının yanı sıra, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Alevi Bektaşi Derneğin yöneticileri ile birlikte 20'ye yakın siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. 10 Ekim'de yapılacak olan barış mitinginin amacına ilişkin tek tek söz alan temsilciler mitinge katılım çağrısında bulundu. 

Haziran Hareketi de katılacak

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, çatışmalı sürecin bir an önce bitirilmesi amacıyla düzenlenen mitingde barışın sesinin yükseltilmesini isterken, Haziran Hareketi üyesi Erkan Baş, iktidara karşı yapılan barış mitingi ile tepkilerini dile getireceklerini söyledi. Baş, yapılan mitingin bir başlangıç olduğunu söyleyerek, yüze yakın yerel meclisleri ile mitinge destek vereceklerini duyurdu. 

'1 Kasım'da diktatörlüğe karşı çıkın'

EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, mitingin önemine değinerek, Türkiye'de yaşanan savaşa dikkat çekti. Türkiye'de yaşanan savaşın can yakıcı olduğunu belirten Uzun, Türkiye'nin büyük acılara tanıklık ettiğini bundan sonra bu acıların yaşanmaması için halkların itiraz etmesi gerektiğini söyledi. Uzun, 1 Kasım seçimi için halklara seferberlik ruhu ile çalışıp diktatörlüğe karşı alanlarda olma çağrısında bulundu. 

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, kendi halkına zulüm eden diktatörlüğe ve Erdoğan'ın saray iktidarına karşı herkesi mitinge çağırdı.

Aleviler barış mitinginde olacak

Alevi Bektaşı Fedarasyonu Genel Sekreteri Fadime Türkyılmaz, "Sistem topyekun saldırıyorsa bizde topyekun direnişe geçelim. Halkları katleden diktatörlüğe karşı alanlarda olalım. Biz Aleviler olarak 10 Ekim'de mitingde olacağız" dedi.

SYKP Eş Genel Başkanı Necla Kurul, yapılacak mitingin insanların ölmemesi için düzenlendiğine işaret ederek, "Sesimizin kesildiği Türkiye'de 10 Ekim'de büyük bir çığlık ile saraya darbe vuralım" çağrısında bulundu.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, mitingin önemine vurgu yaparak, Türkiye'de acil demokrasi ve acil barışa ihtiyacın olduğunu söyledi. Gürkan, bütün emekçileri mitinge davet etti.

Yeşiller ve Sol Gelecek partisi Meclis Üyesi Çağdaş Küpeli, 10 Ekim'in milat olacağını belirterek, daha fazla demokrasi daha fazla eşitlik için saraya karşı tüm halkları alanlarda hesap sormaya çağırdı. 

Miting düzenleyicileri KESK, DİSK, TMOB ve TTB temsilcileri ise mitinge ilişkin yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi vererek, herkesi savaşa karşı barış mitingine davet etti.

 
Kaynak: DİHA

Editör: yeniden ATILIM

Bu haber 777 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER yaşam Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI YUKARI