Bugun...Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi katledildi...!

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, basın açıklaması yaptıktan sonra silahlı saldırıya uğradı. Elçi, başına isabet eden tek kurşun nedeniyle hayatını kaybetti. Ön otopsi raporunda Elçi'nin ölümüne ensesinden giren tek kurşunun sol gözünden çıkmasının neden olduğu belirtildi. İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaptıkları ortak açıklamada "Elçi'nin çatışma esnasında öldürüldüğü" söyledi.

facebook-paylas
Güncelleme: 29-11-2015 00:30:11 Tarih: 28-11-2015 18:41

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi katledildi...!

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi katledildi

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde tarihi Dört Ayaklı Minare’nin korunmasına ilişkin baronun çağrısıyla gerçekleşen basın açıklamasının bitmesi sonrası silah sesleri yükseldi. Polisin karşılık vermesiyle silahlı çatışma çıktı. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, bir kurşunla başından vurularak katledildi. Elçi’nin katledilmesinden sonra Diyarbakır Barosu “suikast” dedi, Erdoğan “terörle mücadele” vurgusu yaptı, valilik Sur’da sokağa çıkma yasağı ilan etti.

İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaptıkları ortak açıklamada "Elçi'nin çatışma esnasında öldürüldüğü" söyledi.

Efkan Ala, olayın gerçekleşme sürecini şöyle özetledi:

"Saat 11 sularında Diyarbakır Barosu tarafından basın açıklaması yapıldığı anda bir araç içerisinde güvenlik görevlilerimize silahlı saldırıda bulunumuştur. Saldırılarda bir polis memuruz şehit olmuş, biri ağır iki polis memuru yaralanmıştır. Güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma çıkmıştır. Çatışma sırasında olay yerinde Sayın Tahir Elçi maalesef hayatını kaybetmiş, bir basın mensubu da yaralanmıştır."   

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Elçi'nin öldürülmesinde iki ihtimal olduğunu söyledi. Davutoğlu, "Birinci ihtimal Sayın Elçi’ye suikast düzenlenmiş olması. İkinci ihtimal, teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada Sayın Elçi’nin hayatını kaybetmesi" dedi.   

 

17.40 Katledilmesinin ardından Tahir Elçi’nin Twitter hesabından son bir tweet geçildi:

tahir_elci_tweet

16.50 Ofis’te de polis gaz bombası ve tazyikli suyla saldırıya geçti.

 

16.50 Ofis’te de polis gaz bombası ve tazyikli suyla saldırıya geçti.

 

16.42 Diyarbakır Dağkapı’daki polis saldırısından:

 

16.33 Dağkapı’daki polis saldırısının ardından Ofis’te toplanan kitle sloganlar atarak yolu kapadı.

16.29 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Soruşturmaya güvenin” açıklamasından dakikalar sonra soruşturmada gizlilik kararı alındı.

16.17 Sur-Dağkapı’da bekleyen kitleye polis saldırdı. Sur’dan yoğun patlama ve silah sesleri yükseliyor.

15.45 Tahir Elçi’nin katledildiği noktada olay yeri incelemesi yapan cumhuriyet savcısına ateş açıldı. Saldırı sonucunda iki polis yaralandı.

 

15.38 Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan da 5 saat sonra açıklama geldi. Davutoğlu şöyle dedi:

 

 

 

 

Bu olay mutlak suretle aydınlatılacaktır. İki ihtimal söz konusu, Tahir Elçi’ye yönelik

suikast gerçekleştirilmiş olması. Kim yapmış olursa hedef açıktır. Hedef Türkiye’dir. Türkiye’deki barış ve huzur ortamına yönelik saldırıdır. İkinci ihtimal ise polisimizin de teröristlere karşılık vermesi sonucu ateş arasında kalması sonucu hayatını kaybetmesi. Böyle bir durum da varsa bu açığa çıkar.

 

Davutoğlu: Polis de ateş açtı, Elçi iki ateş arasında kalmış olabilir

15.32 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tahir Elçi’nin katledilmesinin bir açıklama yaptı. “‘Çatışma istemiyoruz’ diye haykırmanın karşılığı ölüm olmamalıydı” diyen Kılıçdaroğlu, Elçi’yi ve polisi katleden güçlerin hesap vermesi gerektiğini belirtti.

15.30 Sur’da silah sesleri yükseliyor. Morg önündeki kalabalık ise Dağkapı Meydanı’na geçti.

15.05 DBP Genel Merkezi, Tahir Elçi’nin katledilmesini protesto etmek için kesintisiz eylem çağrısına bulundu.

14.58 Tahir Elçi’nin katledildiği sırada olay yerinde olan DHA muhabiri Ramazan Yavuz yaşananları NTV’ye anlattı. “Yukarı kısımdan silah sesleri geldi. Silah sesi gelir gelmez, avukatlar ve gazeteciler kendimizi yere attık. Bu sırada yukarıdan bir kişi elinde tabancayla aşağıya doğru koşuyordu. Sivil polisler önce ne olduğunun farkına varmadı” diyen Yavuz, olay yerinden nasıl çıktıklarını anlatırken ise polis saldırısına uğradıklarını belirtti: “Polis panzeri geldikten sonra yerde sürünerek ana caddeye çıkabildik. Ana caddeye çıktıktan sonra da silahlı şahıslara operasyona gelen polisler bu sefer dipçiklerle bizi dövmeye başladılar.”

14.35 HDP, suikast yoluyla katledildiğini söylediği Tahir Elçi hakkında bir açıklama yayımladı. Açıklama şöyle:

hdp_genel_merkeziDiyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin, basın açıklaması yaptığı sırada bir suikast yoluyla katledilmesini şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz.

Tahir Elçi, Özel Harekat Timlerinin, Sur ilçesinde halka yönelik saldırıyı yapanların tahrip ettikleri 1500 yılında yapılmış olan 4 Ayaklı Minare’nin bir insanlık mirası olduğunu anlatırken katledildi.

Diyarbakır ve Türkiye halkları bir akil insanı, bir hukuk insanını, adalet ve barış için, eşitlik ve özgürlük için yılmadan mücadele eden çok değerli bir insanı yitirdi. Tahir Elçi’ye Allah’tan rahmet, ailesine, tüm yakınlarına ve halklarımıza başsağlığı diliyoruz.

Tahir Elçi, AKP iktidarı tarafından, onların medyası aracılığıyla hedef ilan edilen bir kişi oldu ve hakkında linç kampanyası yürütüldü. Saray’ın ve iktidarın oyuncağı haline gelmiş olan kimi yargı mensupları Elçi’yi gözaltına alıp tutuklamaya çalıştılar ve bundan hukuk adına zerre kadar utanç duymadılar. Elçi’nin fikirleri ve mücadelesi ile baş edemeyen insanlık düşmanları onu öldürerek susturmayı seçtiler.

Saray ve AKP hükümetlerinin savaş politikaları, kullandıkları devlet şiddeti, saldırgan dilleri ve üslupları, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen keyfi, hukuk ve insanlık dışı sokağa çıkma yasakları, sivillere yönelik saldırı ve katliamlar, Suriye’deki iç savaşta El Kaide türevi IŞİD ve benzeri örgütlerin destekçisi olma politikaları bu suikastın nedenlerindendir.

Bu alçakça saldırının sorumluları ve bunların bağlantıları acilen ortaya çıkartılmalıdır.

Planlı bir suikastla Tahir Elçi’nin şahsında hukuk ve adalet mücadelesi hedef alındı. Hukuk ve adalet mücadelesini Tahir Elçi’nin bıraktığı yerden sürdürecek binlerce Tahir Elçi bugünden tezi yok, çalışmalarına devam edecek. Eşitlik, adalet, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi verenleri tutuklasanız da, vurdursanız da sonuç alamayacaksınız. Uğursuz planlarınız asla başarıyla sonuçlanmayacak.

Bu suikast karşısında Türkiye’nin tüm demokrasi ve barış güçlerini, vicdan sahibi yurttaşlarını, meslek örgütlerini ve sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partilerini seslerini yükseltmeye, demokratik tepkilerini göstermeye çağırıyoruz.

Katliama toplumsal muhalefetten tepki: “Savaş isteyen Saray, Tahir Elçi’yi katletti”

14.19 Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Sur’da çatışmalar başladı. Polis halka gaz bombalarıyla saldırdı.

 

14.11 Tahir Elçi’nin Diyarbakır Selahaddin Eyyübi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki ön otopsi raporu hazırlandı. Raporda; kurşunun sağ kulak arkasından girdiği, sol kaş üzerinden çıktığı belirtildi.

Tahir Elçi’nin ön otopsi raporu: Uzak mesafeden tek el ateşle katledildi

13.45 Elçi’nin cenazesinin olduğu Diyarbakır Devlet Hastanesi’ne binlerce kişi akın etti. Kitlenin sayısı artıyor.

 

 

 

 

 

Dört Ayaklı Minare'ye kurşunları eleştirirken...

Elçi, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde hendeklerin kazılı bulunduğu Balıkçılarbaşı semtindeki tarihi Dört Ayaklı Minare’nin kurşunlarla tahrip edilmesi nedeniyle basın açıklaması yaparken öldürüldü. 

Doğan Haber Ajansı muhabari Felat Bozaraslan, ateş eden kişinin sakallı olduğunu aktarırken Elçi'nin hedef alınarak ateş edildiğini ileri sürdü. HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de IMC TV'ye yaptığı açıklamada, Elçi'nin doğrudan hedef alındığını ve planlı bir suikast sonucu öldürüldüğünü öne sürdü. 

Hükümet tarafından saat 14.00 sularında yapılan açıklamalarda ise Elçi'nin çatışmada öldürüldüğü belirtildi. İçişleri Bakanı Efkan Ala, Elçi'nin katıldığı basın açıklaması sırasında bir araç içerisinde güvenlik görevlilerine silahlı saldırı olduğunu, Elçi'nin de saldırı ardından güvenlik güçleriyle PKK üyeleri arasında çıkan çatışmada öldürüldüğü aktardı.Ala, çatışmada, bir polisin de hayatını kaybettiğini belirtti. Çatışmada, 11 kişinin yaralandığı öğrenilirken Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan’ın da kolundan yaralandığı bildirildi.

Cenaze ne zaman, nereden kaldırılacak?

Tahir Elçi, yarın toprağa verilecek. Elçi'nin Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nden saat 10.00'da alınacak cenazesi Koşuyolu Parkı'na getirilecek. Elçi, burada saat 11.00'de yapılacak törenin ardından Bağlar İlçesi'ndeki Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 

Ön otopsi tamamlandı

Ön otopsi raporunda Elçi'nin arkadan vurulduğu belirtildi. Enseden giren tek kurşunun sol gözden çıktığı ifade edildi. 

İşte Tahir Elçi'ye yapılan ön otopsinin tutanakları

Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Saldırının ardından Sur ilçesinde 13:00'ten itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Erdoğan: Terörle mücadelenin
ne kadar doğru olduğunu gösterdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin basın açıklaması yaptığı sırada tek kurşunla öldürülmesine ilişkin olarak açıklama yaptı. Erdoğan, Balıkesir'de yaptığı mitingde "Az önce Diyarbakır'da yaşanan bir çatışmada Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldüğünü, bir polisimizin de şehitolduğunu öğrendim. Diyarbakır'daki çatışmada hayatını kaybeden Tahir Elçi'ye ve polisimize rahmet, yaralananlara acil şifalar diyorum. Bu olay terörle mücadele kararlılığının ne kadar doğru olduğunu göstermiştir. Burada yılmak yok, yorulmak yok" ifadesini kullandı. 

13.37 Cizre halkı, Tahir Elçi’nin ilçedeki evine taziye ziyareti için gidiyor. Evin önü kalabalıklaşıyor.

13.34 Elçi’nin otopsi işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

feyzioglu-twitter-aym13.15 Tahir Elçi’nin katledilmesinden sonra barolar da harekete geçti. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, tüm baro başkanlarını Diyarbakır’a çağırdı. Kendisi de Diyarbakır’a hareket eden Feyzioğlu şöyle dedi:

Bu saldırının arkasında kim vardır bunu bilmiyoruz. Ama hedef birliğimiz, kardeşliğimizdir. O yüzden bugün hepimiz tek vücut olarak bu alçak saldırı karşısında saf tutmak zorundayız. Bu amaçla, derhal ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımız Diyarbakır’a gidiyoruz. Bütün baro başkanlarımıza da çağrı çıkardık. Onlar da gelecekler. Hem kardeşimizi defnedeceğiz, hem de tüm dünyaya biriz beraberiz bizi adalet mücadelesinden hiç kimse çeviremez diyeceğiz.

Baro başkanları Tahir Elçi için Diyarbakır’a gidiyor

13.11 Tahir Elçi’nin katledilmesinin ardından Diyarbakır’da halk sokağa çıkarken, Diyarbakır Valiliği Sur’da 13.00’dan geçerli olmak üzere ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Tahir Elçi’nin katledildiği Sur’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

12.50 Tayyip Erdoğan, Tahir Elçi’nin katledilmesiyle ilgili ilk açıklamasında “terörle mücadelede kararlılık” mesajı verdi.

Erdoğan’dan Tahir Elçi’nin katledilmesine “terörle mücadelede kararlılık” yorumu

12.38 Diyarbakır’da belediye başkanları, vekiller ve baro üyeleri morg önünde toplanıyor.

diyarbakir_28kasim_4

12.23 Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’ye suikast düzenlendiğini duyurdu:

diyarbakir_28kasim_1

Diyarbakır Barosu’nun çağrısıyla Sur ilçesi Balıkçılar semtindeki tarihi Dört Ayaklı Minare’nin özel harekatçıların açtığı ateş sonucu tahrip edilmesine yönelik bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasının sonlandığı sırada alanda silahlı bir saldırı gerçekleşti. Polisin de saldırıya karşılık vermesiyle çatışma çıktı.

Çatışma sonucunda Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi kanlar içinde yerde kaldı. Bir kurşunla başından vurulan Elçi’nin öldürüldüğünü avukatı duyurdu. Silahlı çatışmada bir polis yaşamını yitirirken, iki de gazeteci yaralandı.

Gazeteciler mahallede bulunan bir dükkana sığındı. Sokak başından yaylım ateşini sürdüren polisin küfürler eşliğinde “Mahallelere sokaklara çıkmayın, sokakları terk edin” anonsu yaptığı duyuldu.
Kaynak: Sendika.Org

Editör: yeniden ATILIM

Bu haber 808 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER yaşam Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI YUKARI