Bugun...Roboski Katliamının Üzerinden 45 ay geçmesine rağmen failler hala yargılanmadı.

Roboski’de çoğu çocuk 34 kişinin Türk savaş uçakları tarafından katledilmesinden 45 ay geçmesine rağmen failler hala yargılanmadı. Ankara ve İstanbul’da düzenlenen eylemlerde, Roboski Katliamı’nın faillerinin bir an önceyargılanması için ‘adalet’ çağrısı yapıldı

facebook-paylas
Tarih: 30-09-2015 03:38

Roboski Katliamının Üzerinden  45 ay geçmesine rağmen failler hala yargılanmadı.

Roboski Katliamının Üzerinden  45 ay geçmesine rağmen failler hala yargılanmadı.

Roboski’de çoğu çocuk 34 kişinin Türk savaş uçakları tarafından katledilmesinden 45 ay geçmesine rağmen failler hala yargılanmadı. Ankara ve İstanbul’da düzenlenen eylemlerde, Roboski Katliamı’nın faillerinin bir an önceyargılanması için ‘adalet’ çağrısı yapıldı

 

Ankara ve İstanbul’da eş zamanlı eylem düzenleyen Roboski için Adalet Girişimi üyeleri, katliamının üzerinden 45 ay geçmesine rağmen faillerin yargılanmadığına dikkat çekerek, “adalet” çağrısını yineledi. Ankara girişimi adına açıklama yapan Atilla Dirim, “devlet ve iktidar şiddetine karşı adalet talep etmek için burada olmaya devam edeceğiz” dedi. İHD İstanbul Şube Yöneticisi Ahmet Demirsoy da Genelkurmay Başkanlığı’nın Roboski Katliamı’nı MİT’in istihbaratı sonucu yaptığını itiraf ettiğini ancak faillerin hala yargılanmadığını hatırlattı.

Yargı göz yumdu

34 Kürt’ün yaşamını yitirdiği Roboski Katliamı’nda sorumlular tek tek bilinmesine rağmen dava dosyası olağan bir yargısal süreç işletilmeden kapatıldı. Cumhuriyet gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre, katliama ilişkin ortaya çıkan hukuki bilgi ve belgeler, sorumluların net olarak belirlenebileceği bir manzarayı ortaya koymasına rağmen dosyanın savcılık, askeri savcılık ve askeri mahkeme üçgeninde olağan bir yargısal süreç işletilmeden kapatıldığını gösterdi. Şimdi Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvurulardan çıkacak sonuç bekleniyor.

‘Devlete zarar verir’

Askeri mahkemenin “Kaçınılmaz bir hata” olarak açıkladığı karara karşı çıkan Başkan Hakim Albay Oğuz Pürtaş, “Şüpheliler hakkında nihai kararın ve düşülen hatanın kaçınılmaz olup olmadığı hususundaki değerlendirme” yapma yetkisinin savcıya değil mahkemeye ait olduğunu belirterek, “Bu konudaki kararın terörle mücadele, askeri harekat usulleri ve istihbarat bilgilerinin analizi konularında bilirkişi incelemesi yapıldıktan sonra verilmesi gerektiğini” kaydetti. Pürtaş, takipsizlik kararının kamu vicdanını tatmin etmeyeceğini belirterek, “Kısa vadede maslahata ve kamu yararına uygun gözükse de uzun vadede mülkün temeli olan adalet duygusuna ve devlete zarar vereceğini” belirtti. Pürtaş, bu karardaki şerhinden 1 yıl sonra; bu yaz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzaladığı Milli Savunma Bakanlığı kararnamesiyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne savcı olarak atanmış, bu atama cezalandırma olarak değerlendirilmişti.

Hata yaptık ama hatamız yok!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), 1994 yılında savaş uçaklarının Kuşkonar ile Koçağılı Köyü’nü bombalaması ve 38 kişinin ölmesi, 13 kişinin yaralanması ile Türkiye’yi 2 milyon 305 bin euro tazminata mahkum etmesinden sonra Türkiye’de soruşturma için verilen takipsizlik kararı üzerine dosyanın gittiği AYM’nin Adalet Bakanlığı’ndan konu ile ilgili istediği görüş mahkemeye verildi. Adalet Bakanlığı’nın AYM’ye gönderdiği 19 sayfalık görüş yazısında, devletin katliam yaptığı dolaylı olarak kabul edilirken, olayla ilgili olarak, “Daha sonra bir hata olduğunun anlaşılması, kullanılan gücü otomatik olarak haksız hale getirmez” denilerek bir yandan da devlet gücü savunuldu. Bakınlık, nihai olarak konunun takdirini AYM’ye bıraktığını belirtti. Davada köylülerin avukatı Amed Baro Başkanı Tahir Elçi ise “Avrupa Konseyi de AYM’nin vereceği kararı merak ile bekliyor. Bu aynı zamanda Roboski  ve bundan sonra yürütülecek operasyonlar konusunda yol gösterici olacaktır” diye konuştu.
Kaynak: özgür Gündem

Editör: yeniden ATILIM

Bu haber 535 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER yaşam Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI YUKARI