Bugun...

Ahmet Türk: Bizim mücadelemiz bir değişim ve dönüşümün sağlanması mücadelesidir’

 

PKK lideri Öcalan'ın mektubu üzerine  tartışmaların alevlendiği 21 Haziran günü; Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk,31 seçimlerinde yok sayılarak yenilenen  İstanbul seçim çalışmalarına omuz vermek için geldiği İstanbul’da yaptığı açıklamada: ‘Çizgimiz, yolumuz, dostlarımız bellidir’ dedi

                HDP’nin İstanbul-Taksim Hill otelde düzenlediği kahvaltıda bir araya geldiği aydın,akademisyen ve iş insanlarıyla  yaptığı toplantıda konuşan Türk, “Halkımızın yarınları için burada toplandık. Evet, yıllardan beri çok ağır bedellerle demokratik siyasetin ilerlemesi, bu ülkede adaletin sağlanması, Kürt halkının demokratik değerler etrafında halklarla birlikte yaşadığı pratik bir gelecek kurmak için çabalıyoruz. Bu nedenle bizim çizgimiz, yolumuz, dostlarımız ve müttefiklerimiz bellidir” dedi

Açıklamada;

‘Bizim mücadelemiz bir değişim ve dönüşümün sağlanması mücadelesidir’

Kürt halkı üzerinde yürütülen siyaseti kabul etmeyen demokrasi güçleriyle yol aldıklarını söyleyen Türk, “Halklar ortak demokratik gelecekte bütünleşmeden ne Kürtler ne de Türkiye halkları özgürleşebilir. Bu nedenle mücadele ortak bir mücadeledir. Türkiye’nin demokratikleşme mücadelesidir. Ezilenlerin, yok sayılanların, inkar edilenlerin geleceklerini güvence altına alabilecek bir siyaset anlayışının hâkim kılınması için çaba gösteriyoruz. Tabii ki Kürtler dört ülkede parçalanmış bir yaşam sergiliyor. Ve gerçekten Kürdistan’ın bir parçasında yaşanan sıkıntılar dört parça Kürdistan’ı etkiliyor. Demokrasi olmadan Ortadoğu bataklığından kurtulmanın kolay olmayacağını hepimizin görmesi gerekiyor. Bu nedenle bizim mücadelemiz bir demokrasi mücadelesidir. Bizim mücadelemiz bir değişim ve dönüşümün sağlanması mücadelesidir” dedi.

‘Biz bu seçimlerde demokrasi tarafıyız’ 

ürt siyaseti olarak her zaman halklarla birlikte yol aldıklarının altını çizen Türk, HDP’nin ayakta kalmasının temel sebebinin de halktan aldığı güç olduğunu vurguladı. HDP’ye uygulanan baskı politikalarının bugün iktidara uygulanması halinde iktidardan hiçbir eser kalmayacağını dile getiren Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Ama ezilen hakların partisi bütün baskılara rağmen dimdik ayakta ve demokratik bir siyaset için mücadelesini sürdürüyor. Aslında demokrasilerde müttefikler ve ittifaklar bellidir. Ama zaman zaman Türkiye’deki gelişmeleri göz önünde tutmak zorundayız. Yani biz bu ittifakımız üçüncü bir seçeneğini ortaya koyduğumuz zaman aslında Türkiye demokrasi güçlerinin kucaklamaya dönük bir hareket olarak değerlendiriyoruz Bugün yaşadığımız süreçte Kürtleri nefessiz bir bırakılmak istenen bir süreçle karşı karşıyayız. Bu dönem farklı bir dönem. Bunları tartmak zorundayız. Bazen fırsatlar yüz yılda gelir bir günde de gelebilir. Fırsatlar doğduğunda bunu iyi değerlendirme zorunluluğumuz vardır. Bu gün bütün dünya Kürtlerin oylarının anlamlı olduğunu gördü. Bu anlamlı oyu siyasete etkili hale getirmek için elbette ki çok ciddi bir şekilde bir çalışması içinde olmak gerekir. Bu gün Kürt seçmenlerinin İstanbul’daki oyunun ne kadar anlamlı olduğunu biliyoruz.”

 Bizim seçeneğimiz 3 Yol

Temel amaçlarının demokrasi ve barış olduğuna dikkat çeken Türk son olarak şunları söyledi: “Eğer biz bugün biraz daha diplomasiyi, siyaseti, siyasetin anlamını, toplumun siyasete etkisini yansıtabilirsek birçok şeyin değişeceğine inanıyorum. İnkârcı politikaların artık bu ülkeyi yönetemeyeceği kısa bir süre sonra anlaşılacak. Bugün bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. Eğer Kürt sorunu olmasa, Kürtlere karşı yaklaşım farklı olsaydı Türkiye bugün bu halde olmazdı. Biz kucaklayıcı bir siyasetin yanındayız. Diyalogla sorunların çözümlenmesi konusunda her zaman siyasetimiz açık olmuş ve bu konuda çağrılarımız olmuştur. Ama gerçekten anlamak istemeyenlere de bunun yanıtı verme gibi bir sorumluluğumuz var. İnanıyorum ki halkımız tercihini demokrasiden yana yapacak, hukuktan, adaletten yana yapacak. Bu konuda fazla tartışmanın anlamı yok. İrade halkındır. Halkımız özgür iradesi ile sandık başına gidecektir ve bunun demokrasiden yana olacağından eminim Bazen çok kısa sürede bir değişim dönüşümün kapıları açılır ya da bu konuda gelişmeler olur. Dikkatle bu süreçleri izlemek zorundayız. Seyirci kalmayacağız. Müdahil olacağız. Siyasetçiler ya bunu kabul edecek ya da Türkiye’yi yönetemeyecek hale gelecek.”

(Kaynak: MA)YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI