Bugun...Silahların Susmasını İsteyen Barış Bloku'na Polis Saldırısı

arış Bloku’nun Galatasaray Meydanı’nda barış için silahların susmasını istediği basın açıklaması sırasında polis müdahale etti. İlk belirlemelere göre 1 kişi gözaltına alındı. Bir gazeteci yaralandı. Barış Bloku’nun Cizre, Sur ve birçok yerde süren sokağa çıkma yasağı, özel güvenlik bölgeleri ile çatışmaları protesto etmek ve barış için silahların susturulmasını istediği basın açıklamasında polis ‘Katil Erdoğan’ sloganları atıldığı sırada müdahale etti. Müdahale sırasında ilk belirlemelere gör

facebook-paylas
Güncelleme: 14-09-2015 01:28:49 Tarih: 13-09-2015 01:05

 Silahların Susmasını İsteyen Barış Bloku'na Polis  Saldırısı

 

Silahların Susmasını İsteyen Barış Bloku'na Polis  Saldırısı

 

Barış Bloku’nun Galatasaray Meydanı’nda barış için silahların susmasını istediği basın açıklaması sırasında polis müdahale etti. İlk belirlemelere göre 1 kişi gözaltına alındı. Bir gazeteci yaralandı.

Barış Bloku’nun Cizre, Sur ve birçok yerde süren sokağa çıkma yasağı, özel güvenlik bölgeleri ile çatışmaları protesto etmek ve barış için silahların susturulmasını istediği basın açıklamasında polis ‘Katil Erdoğan’ sloganları atıldığı sırada müdahale etti.

Müdahale sırasında ilk belirlemelere göre bir kişi gözaltına alındı fotoğrafçı Kemal Aslan, kafasından da yaralandı.(İMC)

BARIŞ BLOKU'NDAN AÇIKLAMA

Barış Bloku polisin faşizan saldırısıyla ilgili Twitter hesaplarından bir yazı yayımladı.

Yazıda şöyle denildi:

Barış Bloku olarak bugün Galatasaray Lisesi önünde; günlerdir savaş koşullarında yaşayan Cizre halkı için, savaşa direnirken ateş altında kalan Diyarbakır Sur halkı için İstanbul'da ses vermek için toplandık.

Yaptığımız basın açıklaması zaten bitmek üzereyken polis TOMA'larla, plastik mermilerle, gazlarla orada toplanan halka saldırdı. Binlerce insanın katıldığı, birçok milletvekilinin, siyasi parti genel başkanının, oda ve sendikaların temsilcilerinin bir araya geldiği Galatasaray Meydanı'nı savaş alanına çevirdi.

Daha önce HDP bürolarını ateşe veren, elini kolunu sallayarak sokaklarda terör estiren milliyetçi saldırganlığa hiçbir şekilde müdahalede bulunmayan hatta destek olan kolluk güçleri bugün İstanbul'dan Cizre'ye barış elini uzatmak isteyenlere saldırdı. Barış Bloku'nun basın açıklamasından 1 saat önce aynı yerde yapılan milliyetçi bir gösteriye ise hiç müdahale edilmedi.

Cizre'de günlerdir süren "sıkıyonetim" 20 canımızı aldı. Genç, yaşlı, çocuk demeden insanlar öldürüldü. Cenazeler defnedilemedi, buzluklarda bekletidi. Evler, taranarak delik teşik edildi. Sokağa çıkma yasağının kaldırılması ile tüm kamuoyu, tüm dünya Cizre'de yaşananların boyutunu apaçık gördü. Cizre halkı bütün bunlara rağmen dimdik ayakta. Cizre'nin direncinden korkanlar bugün İstanbul'da Cizre için buluşan Barış Bloku'na saldırdı.

Soruyoruz,

Polis bu ülkede halkın güvenliğini sağlamakla mı görevlidir yoksa savaş isteyen, savaşı körükleyen Cumhurbaşkanı ve AKP iktidarının güdümündeki saldırganların çıkarlarını korumakla mı görevlidir?

HDP binalarına, Hürriyet Gazetesi'ne saldıranlara göstermelik gözaltı yapılıyor, saldırganlar bir bir serbest bırakılıyor, ama polis barış isteyenlere saldırıyor.
Bugün yaşananlar, zaten açık olan bir tabloyu bir kez daha ortaya koymuştur.
Bu ülkede barışı engellemek isteyenler vardır ve polis bu zihniyete hizmet etmektedir.
Polis sarayın ve siyasi iktidarın muhafızlığını yapmaktadır.
Ancak Barış Bloku olarak, barış isteyen halklar olarak biz bu ülkenin savaş alanına çevrilmesine izin vermeyeceğiz.
Ablukayı Cizre'de olduğu gibi her yerde dağıtacağız.
Acil barış, acil demokrasi talebimizi her yerde haykırmaya devam edeceğiz.
Yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın halkların eşit özgür birliği, yaşasın barış !
Kaynak: Birgün gazetesi

Editör: yeniden ATILIM

Bu haber 600 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER yaşam Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI YUKARI