Bugun...


Hamdiye Çiftçi Öksüz

facebook-paylas
Newroz ateşinin gölgesinde yeni baharlar doğuyor
Tarih: 15-03-2015 05:44:00 Güncelleme: 15-03-2015 05:44:00


Newroz ateşinin gölgesinde yeni baharlar doğuyor

Kürtler Halkına

 

Yeni tarihsel süreçlerden geçiyoruz.Bir yanımızda 8 Mart coşkusu, öte yanımızda Newroz ateşinin heyecanı ve Kürt halkı açısından tarihsel öneme sahip  7 Haziran Milletvekilli Seçimleri…

Yaklaşık olarak 40 yıldır savaşın gölgesinde yaşanan onca acıdan sonra 2015’ın yeni baharın doğmasıyla  birlikte Çözüm süreci tartışmaları, açıklamaları bizi heyecanlandırmaya ve umutlandırmaya yetiyor. Biz Kürtler Barış’a Huzura o kadar açız ki kim ne derse inanmak istiyoruz. Çünkü gerçekten bu halkın artık canına pes dedirttiler.Ölümlerin olmadığı bir ülkede,Cezaevinin kapatıldığı, Hasta tutsakların serbest kaldığı,Çocukların ölmediği,Silahların sustuğu,  halkların eşit haklara sahip olduğu ve ezilmediği bir ülkede kim yaşamak istemez ki…

8 Mart  heyecanı, Newroz kutlamaları hazırlıkları şimdiden başladı. Bu bahar umutlar biraz daha taze ve sıcak. Beklide beklediğimiz, özlemini çektiğimiz, uğruna kan döktüğümüz, göz yaşı akıttığımız barış ve devrim yıllarının içindeyiz. Bu heyecana bir de  Kürt  siyasetçilerinin, yıllardır yüzde onluk barajın kaldırılma talebi için mücadele edilmesine rağmen bir türlü kaldırılmayan yüzde onluk baraja, inat HDP ile meclise girme çalışmalarını umutla sürüyor.

Bu herkes için çok önemlidir. İlk dönemlerde Kürt kamuoyu tarafından açıkça HDP parti ile meclise giremeyecek diyen kesimler  bile geldiğimiz şu aşamada inanılmaz umutlu bir şekilde çalışma yürütmekte ve Seçim barajını barış için yıkılacağını söylemekteler.Bu nedenle bütün kentlerde HDP  aday adaylığına inanılmaz ilgi gösterilmektedir. Bu da barışa duyulan özlemde herkesin bir şeyler yapmak istediğini açıkça göstermektedir.

Yeni süreçten,yeni dönemlerden geçiyoruz. Anın herkes için bambaşka bir anlamı var. Bir asker annesi için başka, bir gerilla annesi için başka, bir şehit annesi için bambaşka bir anlam ifade ediyor.  Ama hepsinin bir tek isteği var. “BARIŞ-AŞİTİ ,ÖZGÜRLÜK-AZADİ”dir.

 Bu vesileyle  tarihsel süreçlere girdiğimiz  bu yeni  bahar ayında 8 Mart Dünya emekçi kadınlar günün ve 21 Mart Newroz bayramının  bambaşka bir güneşle doğacağını umut ederek.8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününü ve 21 Mart Newrozunu  kutluyorum.Bu yazı 1074 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI