Bugun...


Mustafa Elveren

facebook-paylas
Kılıçdaroğlu Cezaevindeki HDP Eş Genel Başkanlarıyla Görüşmelidir
Tarih: 06-06-2017 12:28:00 Güncelleme: 06-06-2017 12:28:00


Hemşehrim olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçmesi hepimizde bir heyecan ve umut yaratmıştı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun; CHP’yi demokratikleştireceğini, Kürd ve Alevi sorununa çözüm getireceğini, dolayısıyla Türkiye’yi özgür, demokratik ve laik bir sisteme oturtacağını sanmıştık.

Kılıçdaroğlu ilk başlarda kendi kimliği ve Kürd sorunu konusunda bocalamaya başlayınca, ben ve benim gibi düşünenler “güvercin tedirginliği” olarak nitelemiştik. Kılıçdaroğlu CHP’ yönetimine tam etkili olduktan sonra gerçek durum anlaşıldı. Öyle anlaşılıyor ki, Kemal Kılıçdaroğlu Deniz Baykal’ın görünmeyen yüzüymüş, fakat biz anlamamışız. Yani partiyi esasen Baykal yönetiyor, fakat seçmenler Kılıçdaroğlu’nun yönettiğini sanıyorlar.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu artık resmi ideolojinin yani Türk-İslam sentezinin sadık bir savunucusu ve bekçisi olduğu anlaşıldı. Bu siyasetini eleştiren CHP’nin demokrat kanadındaki kişileri “kapı önüne koyarım” tehdidiyle susturmaya çalıştı. Fikri Sağlar gibi susmayan demokrat partilileri ihraç etmeye kalkıştı. Hâlbuki Deniz Baykal hiç susmadı ve CHP’de her türlü melaneti yaptı. Ancak Baykal’a ceza verilmesi bir yana hiçbir zaman sözlü olarak bile dokunulmadı.

Son günlerde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu HDP ile görüşmek istiyormuş. HDP ile tabiî ki görüşebilir. Amacını ve niyetini bilmiyorum. Bu tür görüşmeler Türkiye için yararlıdır. Ancak geç kalmış ve sonuç alınması zor bir durumdur.

“CHP, İktidardan korktuğu için HDP ile görüşmüyor. Korkaklar demokrat olamaz, demokrat olmadan da demokrasi mücadelesi verilemez.” (Levent Gültekin / twitter paylaşımı)

Sevgili Selahattin Demirtaş’ı, Figen Yüksekdağ’ı ve binlerce HDP’liyi rehin tutan bu sistemin destekçisi Sayın Kılıçdaroğlu değil mi? Ne oldu da, hangi dağda kurt öldü de Sayın Kılıçdaroğlu HDP ile görüşecek? Beli ki Sayın Kılıçdaroğlu yeni bir rol üstlenmiştir. Bu defa Kürdler ve HDP başta olmak üzere, tüm sol ve sosyalistler yoğurdu üfleyerek yerler.

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu HDP ile görüşmekte samimiyse, öncelikle zindanda rehin tutulan HDP Eş Genel Başkanları Sayın Selahattin Demirtaş’ı ve Sayın Figen Yüksekdağ’ı ziyaret etmelidir. Konuyu onlarla müzakere etmelidir. Böyle bir görüşmeye başta PKK ve diğer Kürd kurumları olmak üzere herkes razı gelebilir. Bunun haricinde HDP ile yapılacak bir görüşmenin çay-kahve içip, sohbetten öteye bir anlam taşımaz. En azında ben böyle düşünüyorum.

“CHP’nin demokrasi ve hukukun üstünlüğüne inanan kesimlerinin sesini duyuracağı yollar ve platformlar bulması şart. Bu gidişatın tek alternatifi, CHP’nin Kürtlerin siyasi hareketi HDP ve Selahattin Demirtaş ile işbirliği görünüyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP liderine cezaevinde yapacağı bir ziyaret, ülkenin atmosferini bir anda değiştirme potansiyeline sahip bulunuyor ama CHP liderinin bunu yapma ihtimali sıfır görünüyor.”   Ergun Babahan / Artıgerçek

CHP ve onun genel başkanı; “İktidar bize teröristlerle işbirliği yapıyor görüntüsünü vermemek için HDP’nin yanında görünmek istemiyoruz.” Demagojisiyle artık hiç kimseyi kandıramazlar. Ancak kendilerini kandırabilirler.

Umuyor ve diliyorum ki; CHP Genel Başkanı ve yönetimi bu defa yanlış yapmadan zindanda rehin tutulan HDP Eş Genel Başkanlarıyla dürüstçe görüşürler. Hem de hiç zaman kaybetmeden biran önce bu görüşmeyi gerçekleştirmelidirler. Bu durumun Türkiye’nin de yararına olacağını düşünüyorum.Bu yazı 7053 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI