Bugun...


Mustafa Elveren

facebook-paylas
Newrozlaşan Mazlum Doğan Ve Mazlumlaşan Hz. Hüseyin
Tarih: 21-03-2017 03:57:00 Güncelleme: 21-03-2017 03:57:00


Amed zindanında tutsaklara yapılan işkence ve zulmü protesto etmek için 1982 yılında 20’yi 21 Mart’a bağlayan gecede Mazlum Doğan bedenini ateşe vererek yaşama veda etmiştir. Bu eyleminde üç kibrit çöpüyle kutsal bedenini ateşe vermek suretiyle büyük bir direniş sergilemiştir. 

Mazlum Doğan aynı zamanda Demirci Kawa, Pir Sultan Abdal ve Seyit Rıza’nın direniş geleneğine sahiptir. Newroz deyince aklıma Çağdaş Kawa Mazlum Doğan gelir. Çünkü Mazlum Doğan Diyarbakır zindanında zalimin zulmüne baş kaldırmış ve inandığı davası uğruna canını ortaya koymuştur.

“Teslimiyet ihanete, direniş zafere götürür” şiarıyla zalimin zulmüne karşı direnen Mazlum Doğan, Kürdler için NEWROZ’un sembolü haline gelmiştir.

Newroz Kürdler için çok önemli bir değerdir. Kürdlerin en büyük güç ve zenginlik kaynağıdır. O nedenle Kürdler için Newroz ve Mazlum Doğan hep güncelliğini kurumuştur.

Üç kibrit çöpüyle betonun altındaki insanlarımızı aydınlatan Mazlum Doğan’ı ve Mazlumca yaşamını yitiren canları anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Yeryüzünde en kutsal şey insan yaşamıdır, bence. İnandığı değerler uğruna yaşamını ortaya koyacak kadar kutsallaşan önderler tarihte hep var olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Kerbela’da Yezit tarafından katledilen Hz. Hüseyin, Hı(n)zır Paşa’nın darağacına gönderdiği  Pir Sultan Abdal, TC’nin astırdığı Seyit Rıza ile Deniz Gezmiş ve arkadaşları, “Yaşamak direnmektir” diyen İBO ve 12 Eylül faşist cuntanın Amed zindanında yaptığı zulmü protesto etmek için bir NEWROZ gününde üç kibrit çöpüyle yaşamına son veren Mazlum Doğan, ayrıca baskılara karşı sürgünlerde yaşamını yitiren Nazım Hikmet, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya ve daha nice direnişçiler bizim ortak değerlerimizdir.

“Kerbela’yı Kerbela yapan Hz. Hüseyin’dir. Hz.Hüseyin’i Hz.Hüseyin yapan ise onun zalimin zulmüne biat etmemesidir. Canını davası uğruna ortaya koymasıdır.  Bu nedenle Kerbela Alevilerce hep güncelliğini korumuştur. Çünkü Aleviler için ne Kerbela bitmiş, ne Yezit bitmiş ne de onun zalimliğine direnen Hz.Hüseyin bitmiştir. Tarihte bunlar hep başka isimlerle karşımıza çıkmıştır. Yezit; Yavuz olmuş, Hızır Paşa olmuş, Kuyucu Murat olmuş, II.Mahmut olmuş; Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da, Madımak’ta,  Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetenler olmuştur. O yüzden Kerbela hep güncel olmuştur. Aleviler artık günümüzde Muharrem matem orucunu bu acıların ortak tarihi olarak kabul edip hepisinin acısına ve anısına bu yası tutmaktadır.” (Ali Keananoğlu / Gomanweb)

Yezit tarafından Kerbela’da katledilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları mazlumdurlar. Kerbelada Yezit’e karşı mazlumca bir direniş sergilediler.

Newrozlaşan Mazlumlara ve Mazlumlaşan Hüseyinlere selam olsun.

Barışa ve özgürlüğe vesile olması temennisiyle herkesin NEWROZ’unu kutlarım.Bu yazı 7411 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI