Bugun...


Mustafa Elveren

facebook-paylas
CHP ”Muhalefet Yapmak Yerine AKP’ye Analık Yapıyor”
Tarih: 05-05-2017 13:52:00 Güncelleme: 05-05-2017 13:52:00


Hemşerim Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu güne kadar hep dürüst bilirdim. Ayrıca, Kemal Kılıçdaroğlu’nu Dersimli Kızılbaş Kürd kökenli olduğunu sanıyordum. Daha düne kadar “Güvercin tedirginliğinde siyaset yapıyor” değerlendirmesinde bulundum. Ancak, Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday gösterdiği MHP’li Ekmeledin’i yanına alıp, meydanlarda Bozkurt, Rabia işareti yaparak BOZKURT kökenli olmayı tercih etti. Ne yazık ki, çok yanılmışım. Bundan sonra dürüstlüğünden de, Aleviliğinden de şüphe etmeye başladım.

 

Öyle anlaşılıyor ki, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si, “HDP’nin yanında görünmeyelim” korkusunu bir türlü üzerinden atamıyor.  Milletvekillerinin dokunulmazlığı TBBM’den kaldırılması için “Anayasaya aykırı ama evet diyeceğim” dedi. Bu dokunulmazlıkların kaldırılması HDP milletvekilleri için olduğunu bilmeyecek kadar öngörüsüz müydü?

 

Hem "Mahkeme çağırırsa herkes tıpış tıpış gidip ifadesini vermelidir" diyeceksin, hem de "Saraydaki emretti yargıçlar tutukladı" söyleyeceksin! Ya şaşkın ördek gibi nereye dalacağını bilmiyor, ya da bizi yanıltıyor.

 

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bazı hünerlerini hatırladığım kadarıyla soru biçiminde burada paylaşmak istiyorum.

 

HDP Eşgenel Başkanı Sayın Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin TBMM’de düşürülmesini Kılıçdaroğlu içine sindirebiliyor mu?

 

Şimdi de en iyi ülkücünün kendisinin olduğunu ileri sürmesi ve Yavuz Sultan Selim sevgisi başladı. Sanki tarihte başka örnek kalmamış, CHP gurup toplantısında Sayın Kemal Kılıçdaroğlu durup dururken Alevi katliamcısı Yavuz Sultan Selim’in hocasını örnek göstermedi mi? Yavuz Sultan Selim’i övmekle yetinmiyor, Osmanlı’yı da övmekten geri kalmıyor. Hiçbir alevi kendi katili olan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selimi’ sevmez. Aksine lanet okumaz mı?

 

Sivas’da 33 canımızı yakanlara "GAZANIZ MUBAREK OLSUN" diyen dönemin Belediye Başkanı olan Temel Karamollaoğlu ile kucaklaşan Kemal Kılıçdaroğlu'na Aziz Nesin sağ olsaydı ne derdi?

 

Yine başka bir CHP grup toplantısında Sayın Kılıçdaroğlu 15 Temmuz darbe girişimi rezilliği nedeniyle AKParti yandaşları tarafından sözde demokrasi adına linç edilen askeri öğrenciyi ve Kürd bölgesinde çatışmada yaşamını yitiren askerden örnekler verdi. Bu örnekler çok duygulu ve yerindeydi. Ancak bir çocuğunu gerillada askerle çatışırken kaybeden, diğer bir çocuğunu da askerlik yaptığı sırada operasyonlarda ve çatışmada yitiren birçok Kürd ailenin dramı vardır. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu ailelerin dramını neden hep görmezlikten geliyor?


AKP ve iktidarının bazı bakanlarına konferans, miting ve toplantı gibi etkinlikleri Almanya’da yasaklamasına Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile bazı CHP’li siyasetçilerin karşı çıkması doğru bir tavır mıdır? “Esad’ın Türkiye’de miting yapması” benzetmesini yapanlara ne diyeceksiniz?

 

“Kaçak-Saray’a asla gitmem” deyip, Tayyip tıpış, tıpış geleceksin deyince, tıpış, tıpış gitmedi mi? Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sürükleyen SAVAŞ teskerelerine oy vermedi mi?

 

“‘Parlamentoda kalmaya devam edelim’ deniyor, hangi parlamento? Parlamento kalmadı ki! Biz parlamentoyu dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek verdiğimizde feshettik zaten” (Fikri Sağlar-28.04.2017 / cumhuriyet.com.tr)

 

“(…)  Mesela CHP, Anayasa'ya aykırı olduğunu bile bile, dokunulmazlıkların kaldırılması için oy verdi mi vermedi mi? Böylece HDP'nin ağır topları cezaevine girdi mi girmedi mi? Böylece atı alan Üsküdar'ı geçti mi geçmedi mi? Tüm bu süreçte sesiniz çıkmadıysa şimdi de çıkmasın. (Ali Nesin / 20.04.2017 / Hürriyet)

 

“Peki, referandum sırasında (öncesinde, sonrasında değil sırasında) mühürsüz oyları geçerli sayacağını ilan ederek kendini kanun koyucu yerine oturtan Yüksek Seçim Kurulu’na karşı hemen, o anda davranıp, YSK’nin kapısına dayanmayan bir parti siyasetin neresinde duruyordur acep?” (Aydın Engin - 30.04.2017 - cumhuriyet.com.tr)

 

Referandumda EVET kampanyasında Tv kanallarında halka; “Tüm vatandaşlarım sandığa gidip oylarını kullansınlar. Oyum çalınır diye endişeye kapılmasınlar. Oylarınızı çaldırtmayacağım. Size söz veriyorum. Sözüm söz!...” söylediğini kendi kulaklarımla duydum. Peki, Kılıçdaroğlu oyların çalınmasına engel olabildi mi? Tam tersine oylarına sahip çıkmak isteyen ve YSK’nin kararını protesto etmek için sokağa inen insanları neden engellemeye çalıştı? Mademki 15 Temmuz darbe girişimini protesto edenler haftalarca sokakta eylem yapıyorlar, oyları çalınan halkın da bu tür eylemleri yapması hakkı değil mi?

 

Kılıçdaroğlu CHP’si AKPM’de Tayip’in partisi AKP’yi destekledi ve o yönde oy kullandı. İşin ilginç tarafı ise, Türkiye’de 16 Nisan’da Anayasa Referandum’unda yaşanan seçim hilesine ve oy hırsızlığına itiraz ederek AİHM’e taşıyor. Böyle bir çelişki olabilir mi? Peki, yarın AİHM CHP’nin bu itirazını kabul edip Türkiye aleyhine karar verirse, AKPM’de Türkiye’yi savunan CHP bu durumu nasıl açıklar?

 

Fikri Sağlar ve onun gibi birkaç sol kimlikli CHP’linin haricinde partinin üst yönetiminde bulunanların çoğu bu hataları görmezlikten geliyor. Bunlar sustukça, sıranın kendilerine geldiğini fark edemiyorlar mı?

 

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si bu kadar vahim hataları bilinçli mi yapıyor? Yoksa kendini hala DEVLET PARTİSİ mi sanıyor? 

 

 

Ha Türk-İslam Faşizmi, ha İslam-Türk Faşizmi! Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’dan ve Bahçeli’den ne farkı var?

 

Bana göre Türkiye’deki tüm sorunların anası olan Kürd sorunu çözülmedikçe demokrasi başta olmak üzere hiçbir sorunumuzu çözmek mümkün görünmüyor. Zaten; “Kürtçe Anadilde eğitim ülkeyi böler” diyen bir Kemal Kılıçdaroğlu CHP’si Türkiye’nin sorunlarını çözebilir mi?

 

Prof. Baskın Oran’ın bir yazısında belirttiği gibi; “CHP ne yapıyor ‘ana muhalefet partisi’ CHP? Muhalefet yapmak yerine AKP’ye analık yapıyor.”(Gomanweb) Baskın Hoca’nın bu tespitine katılmamak mümkün mü?Bu yazı 7076 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI