Bugun...


Mustafa Elveren

facebook-paylas
Referandum, Kürdler ve Sosyal Medya Paylaşımları
Tarih: 20-04-2017 13:50:00 Güncelleme: 20-04-2017 13:50:00


Referandum, Kürdler ve Sosyal Medya Paylaşımları

 

Barzani’nin etkisi olduğu iddia edilen bir-iki il dışında genel olarak Kürdler AKP diktatörlüğüne karşı ve tüm devlet baskısına rağmen büyük direniş gösterip, HAYIR’lı bir destan yazdılar. Diğer taraftan Eşgenel Başkanları, birçok milletvekilleri, Belediye eşbaşkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri, binlerce parti yöneticisi ve üyesi rehin alınıp zindanlara konulmasına rağmen HDP’nin referandum çalışmasında gösterdiği başarıyı takdir etmek yerine eleştirmek aymazlıktır, vicdansızlıktır.

Referandumun sonuçları açıklanmaya başladığı günün akşamında Sosyal medya üzerinden paylaşılan birçok mesaj HDP ve Kürdleri suçlayıcı içerikte olmasına hem üzüldüm ve hem de öfkelendim.

Referandumun sonuçları açıklanır açıklanmaz, “ortak vatan diyen HDP ve HAYIR’cılar”ın kaybetmesine çok sevinenler hemen kendilerini belli etmeye başladılar. “Yaklaşık yirmi beş yıldır Almanya’da olan biri ‘İltica’ etmiş demiyorum,‘sığınmacı’ olarak yaşayan, Erzurum'un Tekman ilçesinden eski bir PSK’li olan bir şahıs, dün sayfasında şöyle birşey yazmış ve paylaşmıştı... "referandum beni hiç ilgilendirmedi ama, Türk ve Kürt ortak vatancı Kemalistlerin yenilmesine çok sevindim." (Kaynak: Melik AYGÜL. / Facebook)

Yine ırkçı ve önyargılı birçok kişi Kürdleri “günah keçisi” ilan ettiler. Konu ile ilgili değerli Yazar Zeynep Tozduman’ın yazısından birkaç satırı sizlerle paylaşmak isityorum.

“(…) Kürtler hakkında laf söyleyenler; neden orta Anadolu ve Karadeniz Türklerinin Evet verdiğini bir türlü sorgulamazlar anlamıyorum. AKP'mi sadece tek tipçi olan. İTC zihniyeti ve ırkçılık o kadar işlemişki içinize. Bir türlü kurtulamıyorsunuz bu ırkçılık belasından. Irkçılığınıza birde kılıf arıyorsunuz. SEÇİMİ AKP SAHTEKARLIKLA aldığını söylüyorsunuz ama ardından Kürtler Evet verdi diyorsunuz. Bu ne iki yüzlülük…” (Zeynep Tozduman / Gomanweb)

Sayın Zeynep Tozduman’ın yazdıklarına aynen katılıyorum. Bana göre Referandum Sonucundan dolayı Kürdleri suçlamak vicdansızlıktır, aymazlıktır!

Dostum Dr. İsmet Turanlı Cumhurbaşkanı’na yönelik bir eleştiriyi Facebook sayfasında paylaşmıştı. Ben de bu dostuma espri olsun diye şu yorumu yazdım. “TC'de yorum yapmaya bile cesaret edemiyoruz. Zaten tüm çabamız demokrasi ve özgürlük içindir.” Bu yorumuma karşı MHP-Milliyetçi olduğunu sandığım biri hemen şu cevabı yazmaktan geri kalmadı. “Mustafa Elveren, Türkiye Cumhuriyeti'nde yorum yapmaya bile cesaret edemiyorsanız yorum yapabileceğiniz bir ülkeye gitmeyi düşünmediniz mi? "Türkiye'de can güvenliğim yok, devlete karşı olduğum için hayatım tehlikede" dediğinizde sizi kabul edecek o kadar çok ülke var ki.. Bak ne güzel demokrasi ve özgürlük istiyormuşsunuz; Türkiye'de bu dedikleriniz yok, olmayacakta; demokrasisi güçlü, özgürlük ülkelerinden birisine gitmenize engel olan bir şey de yok... Bence bu dediklerimi bir düşünün. / Hasan Demirbağ

Yani adam; “Ya terk et, ya sev!” diye nazikçe beni uyarıyor.

Halbuki Dr. İsmet Turanlı’nın paylaşımına yazdığım “TC'de yorum yapmaya bile cesaret edemiyoruz…” yorumdaki “cesaret” sözcüğünü kendim için yazmadım. Türkiye'nin genel durumunu açıklamak için yazdım. Ben TC Mahkemelerinde ondan fazla soruşturma ve dava konusunda ceza almama rağmen hiçbir zaman bu devlete boyun eğmedim. Her insan doğal olarak korkar. Ancak, korkuyu yenmek başka bir durumdur. Ben korkuyu yendim ve onlarca yazı yazdım ve hala da yazmaya devam ediyorum.

Ne yazık ki, AKP-MHP'li veya dinci-milliyetçi-ulusalcı kişiler vatan-millet-bayrak edebiyatıyla hala milleti uyutmaya devam ediyorlar.



Bu yazı 7199 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI