Bugun...


Mustafa Elveren

facebook-paylas
İnternet, Sosyal Medya Ve Yeni Yıl Mesajım
Tarih: 01-01-2018 23:08:00 Güncelleme: 01-01-2018 23:08:00


 

Günümüzde insanların büyük çoğunluğu bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi iletişim araçlarını kullanmaları yaşamsal bir ihtiyaç haline geldiğini söylemek herhalde abartılı olmaz.

 

Yaklaşık 18 yıldır bilgisayar ve internet ortamındayım. Bu kadar zamana rağmen ancak yüzde yirmisini öğrenebildim. Çünkü bilim ve teknoloji öyle çok hızlı ilerliyor ki, üretilen yüzlerce yeni programları tek başına öğrenmek kolay değildir. Dolayısıyla tüm yaşamımız iletişim araçlarını ve programlarını öğrenmekle geçecektir.

 

SOSYAL PAYLAŞIM MEDYASI

Web siteleri, Facebook, Twitter, instagram, WhatsApp, Messenger, E-posta ve benzeri iletim araçları internet üzerinden milyarlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Hem de ücretsiz olarak ya da çok küçük ücretler karşılığında bu teknolojik araçlardan yararlanılmaktadır. Ancak yanlış kullanıldığı zaman bazen önemli sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Özellikle Facebook üzerinden kurulan “ARKADAŞLIK” sayfaları ve grupları konusuna biraz değinmek istiyorum.

 

Facebook üzerinden birkaç biçimde “ARKADAŞLIK” ya da GURUP” sayfalarını düzenlemek mümkündür.

BİRİNCİSİ: Sadece çok yakın akraba, dost ve arkadaşları içeren çok dar bir çerçevede oluşturulan “ÖZEL” sayfa veya Grup kurulması. Yani “BİZBİZE CELL” gibi sayfa üzerinden bazı özel bilgiler paylaşılması olasıdır. Bu tür sayfalarda herkes birbirini çok yakından tanıdığı için pek sorun çıkmaz. Olası küçük sorunları kendi aralarında hemen çözerler.

İKİNCİSİ: Komşu, hemşeri, okul, iş, askerlik arkadaşları gibi tanıdıkların buluştuğu bir sayfa veya grup oluşturulabilir. Buralarda herkes birbirini uzaktan tanıdığı için meydana gelebilecek sorunlar en aza indirgenir. Ancak sıkıntılar yine de devam eder.

ÜÇÜNCÜSÜ: Tanıdık-tanımadık çok farklı insanların yani herkesin katılacağı tartışma amaçlı sayfalar ve grupların oluşturulması. Buralarda genellikle eğitim seviyesi ve sosyal yaşamları çok farklı olan kişilerin olması nedeniyle çok sıkıntı yaşanır. Genel olarak kültür seviyesi düşük olan kişiler tarafından hakaret, iftira ve tehdit gibi sorunlar yaşanabilir. Hatta istenmeyen sonuçlar da oluşabilir. Bu tür sorunların çözümü çok zordur. 

Kendimden örnek vermek istiyorum. Ben yazdığım makalelerimi ve yönettiğim web sitesinin haberlerini herkesle paylaşmak durumundayım. O nedenle her gün onlarca kişinin gönderdiği arkadaşlık isteklerini %99’unu onaylıyorum Aynı şekilde onlarca kişi de beni kendi sayfasından kaldırıyor. Ve çoğu zaman istemediğim sonuçlarla da karşılaşıyorum. Yani bu tür sayfalarda hakaret ve tehditlerin olması kaçınılmaz oluyor. Bu durumda ben de sayfa arkadaşlığından kaldırıyorum. Eğer mesaj yolu ile devam eden olursa o zaman da engelliyorum. Aslında çok ciddi bir durumla karşılaşılırsa o zaman da Facebook yönetimi ile irtibata geçip, IP numarasından tespit edilir ve mahkemeye verilebilir. Bu güne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

 

Yukarıda açıklamaya çalıştığım her üç durumda da yine sıkıntı yaşanıyorsa, bence en doğrusu gruptan veya arkadaşlıktan kaldırmaktır. Ayrıldığı halde yine de sıkıntı yaşanıyorsa, o zaman engellenmelidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir.

 

Facebook üzerinde oluşturulan sayfalarla ilgili bir başka sorun da koruma ve güvenlik meselesidir.

Facebook aşağıda sıralanan nedenlerden dolayı grup ve sayfaları kapatabilir. (1)

Doğrudan Yapılan Tehditler (Tehdit edici bir dille yazılmış içerik ve mesajlar)

Kendine Zarar Verme (İntiharın yanı sıra kendi kendini yaralama, yeme bozuklukları gibi her türlü kendine zarar verme eylemini yücelten veya teşvik eden içerikler)

Tehlikeli Organizasyonlar (Terörist faaliyetler veya Organize suç faaliyetleri)

Zorbalık ve Taciz, Tanınmış Kişilere Yapılan Saldırılar, Suç Faaliyetleri, Cinsel Şiddet ve İstismar,

 Düzenlemeye Tabi Ürünler (Bireylerin reçeteli ilaç, esrar, ateşli silah veya cephane satın alma, satma ve takas etme girişiminde bulunması)

 

Yukarıda sayılan sebeplerin dışında ne yazık ki, Facebook’un Türkiye yönetimi bu günlerde çok hesap kapatıyor. Her an "HESABINIZ KAPATILMIŞTIR" sürpriziyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Anladığım kadarıyla, bu iş şöyle olmaktadır; Nasıl ki Twitter'de AKP trolleri oluşturdularsa, bu troller Facebook üzerinden de aynen devam ediyorlar. Bunlar istemediği kişilerin hesaplarını kapatmak için birbirleriyle haberleşerek toplu olarak yoğun bir şikâyet ortamını hazırlıyorlar. Örneğin; "Terör örgütü propagandasını yapıyor" ve benzeri iddiaları ileri sürüp Facebook yönetimine şikâyette bulunuyorlar. Şikâyetler yoğun olunca Facebook bunu dikkate alıyor ve o hesabı kapatıyor.

 

Diğer taraftan İstihbarat kurumları ve güvenlik güçleri Facebook ve benzeri paylaşım siteleriyle işbirliği yapmaktadırlar. Zaten Facebook'un Güvenlik bölümünde bu durum açıkça yazılmıştır. Dolayısıyla istihbarat elemanları her zaman sayfalarımızda olabiliyor. Bunu önlemek olanaksızdır.

 

Hal böyle olunca bu trollere karşı biz de yardımlaşma ve dayanışma içinde olmamız gerekir. Çünkü bizler fikirlerimizi herkese açık ve yayılmasını istiyoruz. Bu çerçevede hareket edersek sayfalarımızı koruyabiliriz. Ancak, reyting sağlamak amacıyla “Sayfam tehlike altında, kapatılmak üzeredir.. boş yorum ve beğenilerinizi bekliyorum…” gibi aldatıcı mesajlara da itibar edilmemelidir.

 

YENİ YIL MESAJIM

“Bir insana değer vermek, özen göstermek, ona kıymetli olduğunu hissettirmek de bir kültürdür… Bunun eğitimi yoktur, kitaplarda yazmaz… Yolu insan olmaktan geçer…” (2)

 

Yukarıdaki sözlerden hareketle; savaşın, sömürünün, baskı ve zulmün olmadığı, barışın, özgürlüğün, sağlık ve mutluluğun olduğu, insanlık değerleri etrafından birlikte yaşamak dileğiyle 2018 yılının tüm Dünya halklarına kutlu olsun.

 

NOTLAR:

(1)  - Kaynak: Facebook

(2)  - (Facebook paylaşımından alıntı)Bu yazı 6364 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI