Bugun...


Mustafa Elveren

facebook-paylas
Sanal Ortam, Doğum Günü Ve Gağand
Tarih: 01-01-2017 04:45:00 Güncelleme: 01-01-2017 04:45:00


Kişinin nüfus cüzdanında belirtilen doğum günü ve vatandaşlık numarası gibi özel bilgilerin Faceboox ve benzeri sosyal paylaşım siteleri üzerinden başka bir deyimle sanal ortamda paylaşımını doğru bulmuyorum.

 

Çünkü tapu işlemlerinde, kredi kartlarının kullanılmasında ve benzeri işlemlerde olumsuz sonuçlar doğurabilir. O nedenle doğum tarihinizi ve vatandaşlık numaranızı hatta telefon numaranızı İnternet üzerinde yapacağınız üyelik kayıtlarınızda yazmamalısınız. Eğer internet üzerindeki bazı sitelere üyelik kaydı için bu önemli bilgilerin zorunlu yazılması gerekiyorsa, o durumda gerçek bilgilerinizin dışında farklı yazmanızı öneriyorum.

 

Örneğin; Nüfus cüzdanında yazılı doğum yılı 30.01.1960 yazan bilgilerin; gününü, ayını ya da yılını farklı yazabilirsiniz. Gerek yaşamınızda ve gerekse internet üzerinden yapılan dolandırıcılığa karşı bir güvenlik önlemidir, bu.

 

Ben internet üzerindeki üyelik ve benzeri kayıtlarda adım ve soyadım dışında nüfus cüzdanımdaki gerçek bilgileri hiç bir zaman paylaşmıyorum. Gerektiğinde annemin bana verdiği bilgiler var. O bilgiler hem gerçek doğum günümü ortaya koyuyor ve hem de nüfus bilgilerimden arındırmak suretiyle beni sanal ortamdan koruyor.

 

Bu vesileyle gerçek doğum günümü de buraya aktarmak istiyorum.

 

Ben ne zaman doğduğumu tam olarak bilmiyorum. Sisan Anam; “Gağan’da doğdun” derdi. Gağand bir Dersim ve Alevi geleneğidir. Dersim geleneklerine göre Aralık ayının üçüncü haftasında başlar. Gağan geleneğine ya da inancına göre; bizim yörede gömme olarak tabir edilen lokma yapılır ve mezarlıklarda ya da ziyaretlerde dağıtılır. Ben çocukluğumda bu tür kültürel etkinlikleri hatırlıyorum. (Gağand’ın Ermenilerin kültüründe de çok önemli bir yeri olduğunu belirtmek gerekir)

 

Sisan Annemin bana dediğine göre; ben Gağan’da doğmuşum. Öyle anlaşılıyor ki, ben 1951 yılı Aralık ayının üçüncü haftasında dünyaya gelmişim.

 

Buradan hareketle; Faceboox ve benzeri paylaşım siteleri üzerinden doğum günümü kutlayan birçok arkadaşımı ve dostumu yanıltmamak için dürüstçe bu satırları paylaşmak istedim.

 

Bu yıl (31 Mayıs 2016 günü) Sisan annem hayata veda etti. Bu vesileyle Sisan annemi sevgiyle anıyor, hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

../12/2016Bu yazı 1619 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI