Bugun...


Nizamettin Aktaş

facebook-paylas
TTİHAT Bekası
Tarih: 22-05-2019 03:47:00 Güncelleme: 22-05-2019 03:47:00


 
Cumhurun ilk anayasası  1921 yılında mecliste oylandığında,iki eyalet sistemi ,yasama yetkili yerel yönetim  ve devletin sopası(temsilcisi) vali seçimle göreve gelir,seçilenlerin geri çağrılması yüz yılın en önemli değişimi olmuştu.
1917-1921 Erzincan halk cumhuru kendini fes ederken büyük meclis bizim ilkelerimizi uyguluyor demişti.
1923 İzmir iktisat kongresi,İngilizlere işaret fişeği olarak gönderildi. ve 1924 anayasası Lozan imzası ile güç buldu.
96 yıl Osmanlının kirli ve kanlı mirası devralınmış,cumhuriyet öncesi şekillenen Türklük ve İslamiyet şiarı ile tek devlet,tek millet,tek dil ve tek din  söylemi zulümle uygulanmış.
1919  yüz yıl sonra aynı yerde sözleri aynı,isimleri  ayrı olanların   nasıl bir bir diğerinden farksız olduklarını gösteriyor bize.
1921 Anayasası  Kürt illerinde  onlarca ilin  bir araya gelerek ik ayrı eyalet sistemi kurması,tarihin akışında yer almaları olmuştu.
İttihatçı zihin  ilk virajda üzerinde yük saydığı halkların değerlerini yerle yeksan etmiş.
YÜZ YIL SONRA
Bu gün İstanbul seçimlerinde Türklerin nasıl tutum alacağı merak konusu.
Samsun hatırası İstanbul seçimlerine nasıl etki eder. Türkler yüz yıl sonra  vesayetin egemenliğine darbe anayasasına,Mahmut Esat Bozkurt ceza yasasına,Recep Peker eğitim sistemine,devlet dinine,devletin sosyal  ve hukuk yönüne verecekleri cevap  doksan altı yıllık kadim halkların iradesini tanımayanlara cevap olacak
Doksan altı yıllık cumhur tarihinde iki kez bu ülke insanlarına vesayetten kurtulma daveti yapıldı.,İlk davet tarihe altın harflerle  (TİP) devletin demokratik yaşam için program önerdi,dönemin sosyalist partileri ve demokrasi derdi olanların gerekçeler üreterek,vesayete,darbe anayasalarına cevapları olmadı.
İkinci önerme  HDP ile birlikte yapılan tüm seçimlerde kadim halklara davet yapıldı. Bu güne kadar ne sosyalist partilerden,ne sendikalardan. 
Barış için imzacı olan aydınlar ve Kürt siyasi yapıları ile hdp söze  yeni yaşam,evrensel değerlerin başat yapılaması diye başlıyor
İstanbul seçimleri için hdp sözünü yineledi demokrasi ittifakı,seçim sonrası yeni yaşam,yeni  toplum sözleşmesi.
Seçimin bir tarafı olan  çoğunluğu beyaz Türklerin oluşturduğu devletin siyasi gen taşıyıcısı chp  nasıl tutum alacak.
HDP ve Kürtler bize oy vermeye mecbur,onların çağrıları bizim devlet bekası algısı ile örtüşmüyor ,yada evet gelecek bir arada yaşam için yeni toplum sözleşmesi
Seçimler olacak,Kürtler oy verecek,Türklerin nasıl davranacağı önemli. TÜRKLER NE YAPAR ?.


Bu yazı 5703 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI