Bugun...Leyla Birlik, Bakana sordu: ‘ ölüye işkence uygulamalarını insani, vicdani ve ahlaki açıklaması nedir?,

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, İçişleri Bakanına sordu: ‘hükümetiniz dönemindeki ölüye işkence uygulamalarını insani, vicdani ve ahlaki açıklaması nedir?,

facebook-paylas
Güncelleme: 06-10-2015 17:32:21 Tarih: 06-10-2015 17:24

Leyla Birlik, Bakana sordu: ‘ ölüye işkence uygulamalarını insani, vicdani ve ahlaki açıklaması nedir?,

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, İçişleri Bakanına sordu:

hükümetiniz dönemindeki ölüye işkence uygulamalarını insani, vicdani ve ahlaki açıklaması nedir?,

 

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, polis tarafından katledilen ve cansız bedenine işkence edilen kayınbiraderi Hacı Birlik hakkında İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması için soru önergesi verdi: AKP dönemi ölüye işkence uygulamalarının insani, vicdani ve ahlaki açıklaması nedir?

HDP milletvekili Leyla Birlik eşinin kardeşi olan ve Şırnak – Dicle mahallesinde infaz edilen ve ardından cansız bedeni Özel Harekat polisleri tarafından kullanılan akrep tipi araca bağlanarak sürüklenen Hacı Birlik hakkında İçişleri Bakanı Selami Altınok tarafından yanıtlanması için soru önergesi verdi.

Leyla Birlik soru önergesinde “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi ideolojisinin en bilinen mottolarından biri olan ‘En iyi Kürt ölü Kürt’tür’ yaklaşımına bile rahmet okutacak hükümetiniz dönemindeki ölüye işkence uygulamalarını insani, vicdani ve ahlaki açıklaması nedir?” diye sordu.

Leyla Birlik’in soru önergesinin tam metni şöyle;

3 Ekim 2015 tarihinde saat 00:00 – 01.00 sularında, Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde eşimin kardeşi olan Hacı Lokman Birlik mahalleye konuşlandırdığınız keskin nişancılar tarafından ayağından vurularak yaralanmıştır. Yaralı haliyle kendini korumaya almaya çalışan kayınbiraderim bir kaç metre sürüklenerek sokak arasına saklanmaya, yaralanan bacağını sarmaya çalışmıştır. Yaralı halde olduğunu gören mahalle halkı kendisini kurtarmaya çalışmış fakat kolluk kuvvetleriniz halka rastgele ateş açmıştır. Bu esnada yaralı ve savunmasız olduğunu bildikleri halde, kolluk kuvvetleriniz kayınbiraderimi onlarca kurşunla infaz etmişlerdir. Öldükleri bildikleri bir anda akrep tipi araçla yanına yaklaşıp boynunu iple bağlamışlardır. Boynuna bağladıkları iple kayınbiraderimi araca bağlayıp mahallede yüz üstü sürüklemişlerdir. Kolluk gücünüz kayınbiraderime uyguladıkları işkencelerin görüntülerini twitter hesabımda “sizin de sonunuz böyle olacak”, “Leyla Birlik gel kayınını al” sözleriyle paylaşmışlardır.

Bu bağlamda;

 1. Görüntüler kim tarafından çekilmiştir?
 2. Görüntülerin sosyal medyada paylaşılarak Kürt halkını açıkça tahrik edilmesi yeni savaş konseptinizin bir parçası mıdır?
 3. Kürt gençlerinin infaz edildikten sonra askerler ve polislerce sürüklenen görüntülerin yayınlanması, merkezi bir kararın sonucu mudur?
 4. Kolluk kuvvetlerinizin yaralı halde ele geçirilebilecek bir insanı infaz ettikten sonra bedenine işkence uygulaması aldığı eğitimin bir parçası mıdır?
 5. Kolluk kuvvetlerinin hukuku hiçe sayarak bir halka kin ve nefret ile yaklaşmasını nasıl izah ediyorsunuz?
 6. %98’i Müslüman olan bir ülkede kendini muhafazakâr olarak tanımlayan hükümetiniz döneminde ölüye işkence yapılmasını hangi dini saik ile açıklamaktasınız?
 7.  
 8. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi ideolojisinin en bilinen mottolarından biri olan “En iyi Kürt ölü Kürt’tür” yaklaşımına bile rahmet okutacak hükümetiniz dönemindeki ölüye işkence uygulamalarını insani, vicdani ve ahlaki açıklaması nedir?
 9. İnfaz edilen Kürt gençlerinin araçlara bağlanarak sürüklendiği görüntülerin sosyal medyada paylaşılması neye hizmet etmektedir? Kamu düzeni adına bundan umulan yarar nedir?
 10. İnfaz edilen Hacı Lokman Birlik’in işkence görüntülerini twitter hesabımda, görüntüleri çeken kişilerin “Leyla Birlik gel de kayınını al” sözleriyle paylaşması Hacı Lokman Birlik’in akrabam olduğunun bilinciyle infaz edildiğinin açık kanıtı değilse nedir? Bu durumu nasıl izah edeceksiniz?
 11. İnfazı gerçekleştirerek cinayet işleyen, ölü bedene işkence uygulayan polislerinize görevden el çektirecek misiniz?
 12. “Terörle mücadele” adı altında sivil halkı hedef gözetmeksizin potansiyel suçlu olarak gören emrinizdeki kolluk güçlerinin rehabilite edilmesi hususunda herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?
 13. Kolluk güçlerinin yasanın kendilerine tanıdığı hakların fersah fersah dışına çıkarak bu kadar pervasız, fütursuz ve paramiliter bir güç gibi davranması yeni savaş konseptinin bir parçası mıdır?

 

 
Kaynak: Sendika.Org

Editör: yeniden ATILIM

Bu haber 1380 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER yaşam Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI YUKARI