Bugun...Ünlü filozof Slavoj Zizek: ‘Erdoğan’ınki canavarlık’

Tarih: 20-10-2015 19:01:47 Güncelleme: 21-10-2015 04:18:47 + -


Felsefe dünyasının en ünlü isimlerinden Slavoj Zizek, “Kürtler Ortadoğu’nun en ilerici, en demokratik halkı.Ortadoğu’da anahtar role sahip. Kürt sorunu çözüldüğü zaman Ortadoğu sorunu da çözülecek” dedi. Öcalan’ı ziyaret etmek istediğini söyleyen Zizek, “Öcalan’la hücre arkadaşı olmayacağım bölgeleri ziyarete hazırım” diyor


Ünlü filozof Slavoj Zizek:  ‘Erdoğan’ınki canavarlık’

Ünlü filozof Slavoj Zizek:

 

‘Erdoğan’ınki canavarlık’

 

 • Felsefe dünyasının en ünlü isimlerinden Slavoj Zizek, “Kürtler Ortadoğu’nun en ilerici, en demokratik halkı.Ortadoğu’da anahtar role sahip. Kürt sorunu çözüldüğü zaman Ortadoğu sorunu da çözülecek” dedi. Öcalan’ı ziyaret etmek istediğini söyleyen Zizek, “Öcalan’la hücre arkadaşı olmayacağım bölgeleri ziyarete hazırım” diyor

‘Felsefenin popstarı’ olarak nitelendirilen Slavoj Zizek, Kürtlerin Ortadoğu’nun en ilerici, en demokratik halkı olduğunu belirterek “Kürtlere bölgede yönetim hakkı tanımak, barışa destek anlamına geliyor. Kürtleri sonuna kadar destekliyorum” dedi.

Doğduğu Slovenya’nın başkenti Ljubijana’da Med Nûçe TV’ye konuşan Zizek, Öcalan ile görüşmek istediğini söyledi. Rojava kantonlarını da görmek istediğini kaydeden Zizek özetle şunları söyledi: “Bir kez cezaevinde ziyaret etmek isterim. Ama tecrit koşullarının ağır olduğunu, hatta avukatlarının bile görüşemediğini duydum. İstediği, Kürtler için bir otonomi. Aslında daha fazlasını isteyebilmeli. Şöyle bir tarihe bakalım: Kürtler, kolonyal bölünmenin en büyük kurbanlarıdır. Batılıların Ortadoğu’ya yaklaşımı daha çok, hangi kabile kiminle savaşacak, kim ne yapacak eksenlidir. Yani Batı, buna karar veriyor... Öcalan şu anda cezaevinde ve aydın kimliğine dikkat ettiğini düşünüyorum. Cezaevinden sipariş verdiği kitap listesini gördüm. Foucault’yu okuyor mesela.”

‘Birleşme hakkı var’

Bölgedeki gelişmeleri değerlendirirken Kürtlerin birleşme hakkı olduğunu kaydeden Zizek, şöyle devam etti: “Büyük güçler izin vermez ama bana sorarsanız en güzel çözüm bütün Kürtleri bir şekilde birleştirmek. Yani en azından Türkiye’nin doğu ve güneydoğusu, Suriye’nin kuzeyi ve Irak’ın kuzeyini birleştirmek. Yani hala sınırlarında bulundukları devlete bağlı olabilirler; ama tarihsel açıdan bakıldığında birleşme hakları vardır. Şimdi yönetmeleri için Kürtlere bir şans vermek iyi olmaz mıydı? Ütopya olduğunu biliyoruz! Bugüne kadar Kürtler, daha çok kendilerini savunmakla yetindiler. Hiçbir zaman emperyalist, saldırgan bir eğilimleri olmadı. Hiçbir zaman diğerlerini öldürmediler. Bölgede Kürtlere yönetim hakkı vermek, aynı zamada bölgenin stabil olması manasına geliyor. Ortadoğu’da en seküler grup Kürtler. Kürtlere bölgede yönetim hakkı tanımak, barışa destek anlamına geliyor. Bunu diliyorum ve Kürtleri sonuna kadar destekliyorum... Kürtler, Ortadoğu’da anahtar role sahip. Kürt sorunu çözüldüğü zaman bütün Ortadoğu sorunu çözülecek... Ortadoğu’da bir Kürt devletinin olması kimse için tehdit değildir. Tam tersine halklar arasında bir köprü oluşturur... Kürtler, sadece dağlarda savaşan insanlar değil, aynı zamanda bölgenin en ilerici ve en demokratik halkı, topluluğudur. Kendilerini böyle tanıtmaları lazım... Anlayamıyorum. Batı Kosova’yı destekledi; hakeza Çeçenistan’ı da. Ama Kürtler için kimse bir şey demiyor. Bence, bu işin arkasında hangi global jeopolitik hareketler var, bunu siz Kürtler iyi tahlil etmek zorundasınız. Kürtler olarak -bunu şiddet anlamında söylemiyorum- çok zalim oynamak zorundasınız. Yani güçleri birbirine karşı kullanmak ve anlamak zorundasınız... Kürtlerin Ortadoğu’da Yahudilerin diğer bir versiyonu olmanız gerektiğini düşünüyorum. Yani öyle baskıcı, işgalci değil de, öyle dinamik, açık... Kürtlerin duyarlılığı örnek olabilir. Kürtlerin özerkliği, büyük bir umuttur.”

‘Erdoğan’ınki canavarlık’

Zizek “Yanlış anlaşılmaları önlemek isterim: Erdoğan’ın yaptıkları canavarlıktır. Erdoğan Saray inşa etmek yerine geriye dönüp, Osmanlı İmparatorluğu’nda özgürlükler ne kadardı, bugünden iyi olan ne vardı, ona bakması lazım... Türkiye’nin tutumu utandırıcı, korkunç. Bu seçimlerde de Erdoğan’ın partisi çoğunluğu kazanamayacak. Yani seçimden sonra solcular, Kemalistler ve Kürtler bir blok bulabilir”  dedi.

 
Kaynak: Özgür Gündem

Editör: yeniden ATILIM

Bu haber 578 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Felsefe Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 2016 tarihi Diyarbakır Newroz'undan
  2016 tarihi Diyarbakır Newroz'undan
 • İstanbul'dan Şırnak'a '#Akşam7deBarışaSesVer' eylemleri büyüyor
  İstanbul'dan Şırnak'a '#Akşam7deBarışaSesVer' eylemleri büyüyor
 • İstanbul’da binlerin çığlığ;‘Saray savaş, halklar barış istiyor’
  İstanbul’da binlerin çığlığ;‘Saray savaş, halklar barış istiyor’
 • Güncel
  Güncel
 • Yitirdiğimiz,Dostlar,yoldaşlar...
  Yitirdiğimiz,Dostlar,yoldaşlar...
 1. 2016 tarihi Diyarbakır Newroz'undan
 2. İstanbul'dan Şırnak'a '#Akşam7deBarışaSesVer' eylemleri büyüyor
 3. İstanbul’da binlerin çığlığ;‘Saray savaş, halklar barış istiyor’
 4. Güncel
 5. Yitirdiğimiz,Dostlar,yoldaşlar...
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kardeş Türküler - Dom Dom Kurşunu / Mahzuniye Saygı
  Kardeş Türküler - Dom Dom Kurşunu / Mahzuniye Saygı
 • İşçi Sınıfının Anası: Jones Ana
  İşçi Sınıfının Anası: Jones Ana
 • 'Hesabı halk soracak' diyen HAZİRAN'cılara müdahale: Gözaltılar var
  'Hesabı halk soracak' diyen HAZİRAN'cılara müdahale: Gözaltılar var
 • Nazım Hikmet İşçilerimizin 1 Mayıs'ını Kutluyor!
  Nazım Hikmet İşçilerimizin 1 Mayıs'ını Kutluyor!
 • Kemal Sunal'ın sansürlenen 1 Mayıs sahnesi
  Kemal Sunal'ın sansürlenen 1 Mayıs sahnesi
 • SSCB'de İlk 1 Mayıs Askeri Töreni
  SSCB'de İlk 1 Mayıs Askeri Töreni
 1. Kardeş Türküler - Dom Dom Kurşunu / Mahzuniye Saygı
 2. İşçi Sınıfının Anası: Jones Ana
 3. 'Hesabı halk soracak' diyen HAZİRAN'cılara müdahale: Gözaltılar var
 4. Nazım Hikmet İşçilerimizin 1 Mayıs'ını Kutluyor!
 5. Kemal Sunal'ın sansürlenen 1 Mayıs sahnesi
 6. SSCB'de İlk 1 Mayıs Askeri Töreni
VİDEO GALERİ
YUKARI